TEDx Prague 2018 - myšlenky hodné šíření

21. 11. 2018 10:54:36
Již několik let na YouTube doslova hltám zahraniční konference TED Talk/TEDx (Technology, Entertainment, Design). Denní dávku mám tak dvě nebo tři. Podle náročnosti tématu. Uspokojit mě v tomto smyslu není tedy úplně snadné.

Loni jsem dostala účast na pražskou konferenci jako dárek k vánocům. Letos jako dárek k narozeninám. Loňské téma Krásný nový svět/Brave New World v první řadě pěkně zarezonovalo s mou tehdy vydanou a dodnes neprodávanou prvotinou Hladce obrace nahodit sejmout. Proč se neprodává? No, protože podle ní se žádný krásný nový svět postavit bohužel nedá. Podle Aldouse Huxleyho, Brave new world/Konec civilizace ale také ne. Nicméně jeho kniha se stala snad vůbec největším literárním počinem dvacátého století a jak vidno i neutuchající inspirací.

Z letošního názvu Kotrmelce, jsem byla nejprve trochu rozpačitá. Konotaci, kterou ve mně název vzbudil, jsem bez velkého přemýšlení zařadila k těm negativním. Vzpomeňme třeba úsloví: „Jeho život je samý kotrmelec.“ Někde jsem se též dočetla, že výraz kotrmelec skutečně přeneseně evokuje cosi nečekaného, nepovedeného, nesrozumitelného. Další moje obava z Kotrmelce byla, aby TEDx nebyl zaměřený příliš sportovně. Zkrátka nějak jsem letos měla pocit, že to spíš neklapne.

TEDx Prague 2018 následoval těsně po mém větším vystoupení v rámci jedné arteterapeutické konference. (Téma: Umění - Já - Terapie). Svůj příspěvek jsem připravovala s knížkou Chrisa Andersona, Přednášejte jako na TEDu, v ruce. Výsledek se dostavil. Ovšem bohužel před poloprázdným auditoriem. Nicméně všem, kteří přednášejí a mají obavy, že nebudou schopni dostatečně zaujmout své publikum, vřele doporučuji důkladné vstřebání tohoto mimořádně zajímavého a poučného manuálu.

Ne náhodou jsem tedy letos byla více soustředěná na formální úroveň řečníků. V této souvislosti mě zaujalo, že organizátoří zařadili do programu naší bývalou top basketbalistku Janu Veselou. Během její prezentace před nabitým sálem (cca 1000 lidí) jsem si znovu uvědomila, že někteří lidé se trémy nedokážou tak lehce zbavit a že dramaturgové konference se rozhodli tenhle opomíjený nebo spíše trivializovaný problém záměrně vypíchnout. Po, v jistém smyslu, rozpačitém, ale naprosto autentickém příspěvku Jany Veselé, nám byl ještě nabídnut snímek TED Talk How I beat stage fright. Z nouze cnost dopadla opravdu na výbornou! Jakoby umocnila tu obyčejnou lidskou sounáležitost, kterou bylo celé letošní setkání nějak citelněji prodchnuté.

Druhá žena, která mě velmi zaujala byla Kamila Petrovská. Mimořádně pozitivním, citlivým a vtipným způsobem představila svého Třetího rodiče - praktického průvodce nevlastním rodičovstvím. Jsem přesvědčená, že kniha by měla být povinnou četbou pro všechny, kteří vstupují do nových (ne)manželských svazků a zakládají nové rodiny s dětmi a často i s partnery z předešlích (ne)manželských svazků.

No a do třetice všeho dobrého. Hrdinkou večera pro mne byla jednoznačně krásná a odhodlaná novinářka Pavla Holcová, která se nebojí šlapat na paty Ndranghetě - největší a nejmocnější kokainové mafii světa. Celá ta oblast investigativní žurnalistiky má můj velký obdiv. Často si kladu otázku, kde ti lidé berou motivaci pro svou dnes a denně život ohrožující profesi, když společností jsou tak nedocenění. (Kdyby mě dokázali nějak využít, přidala bych se k nim.)

I přesto, že jsem zmínila pouze tři řečníky a jejich vstupy (celkem jich bylo čtrnáct), považuji celou letošní konferenci TEDx Prague 2018 za mimořádně úspěšnou a podnětnou. Užila jsem si ji od začátku do konce a ani vteřinu jsem se nenudila. A také, a to je velmi důležité, nekručelo mi hlady v břiše.

P.S. O kom se tu nemohu rozepsat i když bych hooodně chtěla, je Anatol Svahilec. To se musí vidět!!

https://www.th-film.com/video/8242377733402442275247.html

Autor: Magdalena Westman | středa 21.11.2018 10:54 | karma článku: 4.52 | přečteno: 266x

Další články blogera

Magdalena Westman

#Metoo – pár poznámek

“To duše člověka dělá války. Ne jeho vědomí”, říká C.G. Jung a dodává, že je to právě nevědomí, které člověka ponouká: “Nyní je čas rozpoutat válku. Nyní je čas zabíjet a ničit. A člověk podle toho jedná.” (C.G. Jung)

28.9.2018 v 12:04 | Karma článku: 14.28 | Přečteno: 781 | Diskuse

Magdalena Westman

V. Klaus/M. Zeman............ a můj prezident Drahoš

Nad fenoménem vševědoucích „expertních jedniček“ prosazujících vždycky „určitě nejlepší řešení“ je třeba se kriticky zamýšlet.

23.1.2018 v 9:00 | Karma článku: 18.74 | Přečteno: 701 | Diskuse

Magdalena Westman

Proč je důležitá změna na postu prezidenta

Mnohé bylo již řečeno. Vezmu to tedy z trochu jiného konce, už jen proto, že tato země je s dovolením i moje

19.1.2018 v 9:34 | Karma článku: 22.53 | Přečteno: 876 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Veronika Valíková

Učitelé v pasti centralismu

Velká část veřejnosti je přesvědčená, že největší problém českého školství tkví v penězích. Učitelé jsou skutečně placení podprůměrně. Přesto si myslím, že největším problémem našeho školství je svazující centralizovaný systém.

11.12.2018 v 10:26 | Karma článku: 25.27 | Přečteno: 841 | Diskuse

Karel Ábelovský

Demokracie svobody slova - prosím vás, nevíte někdo, co to přesně je?

... jsem poněkud zmatený, přiznám se; přesto ale, i u mne "provokatérsky uvědomělé rádoby elity, vždy drasticky klesnou" ... a to až na úplné dno té "demokratické žumpy", jak to trefně nazval soudruh "mlátička" Ondráček z KSČM!

10.12.2018 v 14:04 | Karma článku: 17.70 | Přečteno: 501 | Diskuse

Libor Fleischhans

Pokuty za přetočený tachometr u STK nepadají (zatím...)

Už jste zažili šok, když na vás u STK vybafnou, že mu musíte doložit, proč je jiný stav km na tachometru, než je skutečnost? Jinak u STK nevyhovíte? Více než třetina vozidel v ČR je s přetočeným tachometrem. Příští rok přitvrdí!

9.12.2018 v 10:45 | Karma článku: 14.70 | Přečteno: 426 | Diskuse

Bedřich Dvořák

USA vylekalo „zranitelné místo“ mezi Ruskem a Běloruskem

V dobách Ii.světové války používal vojska SSSR koně zcela běžně. Dnešní váleční plánovači pořád žijí v polovině minulého století a plánují nesmysly.Zkoumají, jak budou vojska Ruska pěšky a asi i na koních útočit na Evropu.

8.12.2018 v 15:04 | Karma článku: 26.51 | Přečteno: 1117 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Dotace pro Babiše ? Náš dárek k Vánocům.

Je obdivuhodné, jak si někteří řežou větev,na které sedí. Nejsem obdivovatel Babiše,ale má pravdu,že jsou to mnohdy účelové lži. Proč tolik vadí mnohým lidem ? Protože mnohé ví a čeká na příležitost.Říká se tomu někdy vyměknutí .

8.12.2018 v 12:27 | Karma článku: 20.38 | Přečteno: 743 | Diskuse
Počet článků 65 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1701

Jsem autorka unikátní knihy Hladce obrace nahodit sejmout, která vyšla 20.10. 2017 v nakladatelství Šuplík. Byla napsaná před 13-ti lety a kromě mnohého jiného vypovídá o mých opakovaně (ne)úspěšných pokusech budovat Krásný nový svět. No, i když...dva roky jsem dobrovolně pracovala v Jižní Africe v Zululand Hospice, neziskové organizaci poskytující paliativní péči. Současně již patým rokem dobrovolničím ve spolku Stéblo v Boroticích. Maluju s lidmi se speciálními potřebami a výsledky jsou více než povzbuzující.

 

 

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

více

Najdete na iDNES.cz