Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Od zastupitelské demokracie k přímé

Jelikož jsem přesvědčená, že myšlenky, informace i způsoby chování se šíří stejně jako viry, kladu si za cíl smysluplně přispívat k zavirování českého prostoru myšlenkou na participativní (přímou) demokracii. Doufám, že se jí hodně z nás „nakazí“.

Již před několika lety jsem pojem participativní demokracie (přímá osobní účast občanů na činnosti vlády, zejména formou referenda)  diskutovala se svým otcem teologem a politologem. Nesetkala jsem se s žádným porozuměním. Táta mi opakovaně kladl na srdce abych nezapomínala, že Švýcarsko se od nás historicky významně liší, a proto, co funguje tam (přímá demokracie), nepůjde tady. Jeho tradiční pojetí vyvolávalo stále vášnivější rodinné diskuze na téma demokracie, ve kterých jsem se často ocitala proti všem.

V otcově myšlení nastal konečně zlom, protože v sobotu vpoledne (pro mne je to památný den) poprvé připustil, že v nějakém vzdáleném horizontu by si vlastně takový systém vlády a rozdělení moci dokázal představit i u nás. Podobně jako ministr Kalousek ovšem vzápětí vzpomněl nástup Hitlera a zejména dějinné situace, za jakých se obecně dostávají k moci despotičtí samovládci. Ptám se tedy, musí vždycky skončit demokratická vláda tyranií?

Neuvěřitelně naivní a nepřesvědčivé vystoupení jednoho ze zakladatelů Holešovské výzvy Slávka Popelky v Hyde parku České televize sice zřejmě odradilo, hned v samém počátku, nemalé počty lidí náchylných začít přemýšlet o demokracii novým způsobem, nicméně každý trochu zkušený a moudrý člověk dobře ví,  že nové revoluční myšlenky se rodí ve velkých porodních bolestech a že je třeba nejprve vytvořit příslušný prostor k jejich tříbení. Takový prostor se  Danielu Takáčovi, moderátorovi Hyde parku vytvořit nepodařilo. Jako reprezentat veřejnoprávního média tentokrát v uchopení tématu selhal na celé čáře.

Člověk, který to myslí s přímou demokracií vážně, se asi nejprve musí vydat po jejích stopách (o tom budu psát na pokračování). Musí alespoň rámcově porozumět současnému společenskému dění, jeho hybatelům a  některým převažujícím trendům.

V zájmu věci, jsem se minulý týden vypravila na přednášku profesora Jana Kellera, Společnost nesouměřitelnosti. Přednáška se konala v Domě odborů v sále Přítomnost. První dvojice, na kterou jsem hned u vchodu narazila, byl prof. Keller a do ucha mu něco, jistě velmi důležitého,  šeptající Vojtěch Filip (KSČ). Ten pohled mě rozrušil a vyvolal ve mně nepříjemné asociace.

Mám totiž problém s požadavkem na zastavení církevních restitucí (respektive zásadně s ním nesouhlasím) a musím přiznat, že zmíněný požadavek ze strany Holešovské výzvy i Hnutí za přímou demokracii ve mně vzbuzuje jisté obavy, aby se náhodou za těmi obrodnými myšlenkami a procesy neskrývali hlavně kryptokomunisté. Dle mého názoru totiž církevní restituce věcně do základních požadavků zmíněných hnutí vůbec nepatří. Snad se tedy nejedná o ryze populistický manévr k přilákání všech těch českých ateistů tvořících většinovou společnost.

Snažím se permanentně minimalizovat své předsudky a tentokrát jsem to udělala  kvůli Kellerově přednášce, abych se jí vůbec mohla zúčastnit, hned třikrát. Pana Filipa jsem si omluvila tím, že já už dnes vlastně na žádné pravo-levé dělení  politického spektra nevěřím (Anthony Giddens BEYOND LEFT AND RIGHT, The Future of Radical Politics), u osazenstva v sále, o kterém jsem byla přesvědčená, že jsou to samé staré struktury, jsem se pěkně sekla a Keller ve mně nevyvolal žádný pocit zarytého levičáctví.

Z jeho brilantní přednášky, opřené o četné evropské studie, mi utkvělo několik základních myšlenek:

Rozpad sociálního státu (penzijního, zdravotního a vzdělávacího systému), zprivatizování veřejného sektoru vysoce pod cenou (zlegalizování korupce), konec středních vrstev (respektive jejich pokles na nepojištěné nižší střední vrstvy a dále na hranici chudoby), nerovnost na úrovni rodu, refeudalizace společnosti.

Je evidentní, že dozrál čas ke změně. Nastoupení cesty k přímé demokracii vidím jako jediné možné řešení,  je to totiž způsob vládnutí, kdy každý je nucen vzít odpovědnost za svůj život více méně do vlastních rukou a nemůže pak nic moc na nikoho svádět. Naopak se divím vládám, že už dávno samy tuto formu demokracie nevyhlásily. Je přece nabíledni, že žádná vláda nemá šanci ustát tak velký sociální rozvrat, kterého jsme již dnes a do budoucna budeme svědky. Jakékoliv předvolební sliby již nic neznamenají. Ti, kdo na ně sázejí, si jen řežou pod sebou větev.

V době internetu, kdy  jedenáctileté dítě je svým samovzděláním seriózním partnerem harvardskému profesorovi, se nemusíme bát, že nám bude místo úzké skupiny „profesionálních politiků“ vládnout „nevzdělaná ulice“. Pouze mechanismus té změny a následné fungování přímé demokracie je třeba důkladně propracovat.

Nejvíce se těším na rotaci a losování, procedury, které zefektivní vstup i výstup do i z politické sféry. Vzhledem k tomu, že se jedná o avizovaný nenásilný přechod k přímé demokracii, tak počítám s tím, že se budou nahrazovat jen lidé, kteří nějak selhali a ti dobří se ponechají a až po čase nějakou tou rotací vypadnou a vylosují se za ně další.

Autor: Magdalena Westman | pondělí 19.3.2012 9:58 | karma článku: 14,54 | přečteno: 781x
  • Další články autora

Magdalena Westman

Arteterapie, psychoterapie, psychiatrie

Tohle bych považovala za logické pořadí základních pomáhajících profesí, které by člověk měl zvažovat, když má pocit, že se jeho vnitřní životní rovnováha rozkolísává a už na to sám nestačí.

18.4.2024 v 19:33 | Karma: 5,90 | Přečteno: 204x | Diskuse| Společnost

Magdalena Westman

Umělecké terapie jsou na vzestupu

Když dáte do Google vyhledavače např. heslo arteterapie, vyjede 339 000 odkazů. Když ale budete mluvit s lidmi v terénu, zjistíte, že obecné povědomí konkrétně o arteterapii je nízké.

31.10.2023 v 17:22 | Karma: 5,36 | Přečteno: 146x | Diskuse| Věda

Magdalena Westman

Co s výtvarnou výchovou na školách?

Volná reakce na článek Hudební a výtvarná výchova mají skončit. Nový plán školní výuky čelí kritice, by se možná dala využit i jako otevřený dopis Ministru školství Vladimíru Balašovi.

26.3.2023 v 19:07 | Karma: 6,37 | Přečteno: 368x | Diskuse| Politika

Magdalena Westman

Odpouštějme, ale nezapomínejme

Nedělní prezidentský duel na ČT potvrdil, že více lidí řeší dilema, zda to hodit kandidátovi s komunistickou minulostí.

23.1.2023 v 14:15 | Karma: 15,99 | Přečteno: 511x | Diskuse| Politika

Magdalena Westman

Demokracie mohou existovat jen za určité situace

Ve většině situací demokracie není možná. Do devatenáctého století údajně neexistuje jediný případ funkční demokracie ve velkém měřítku. V malém jsou popsané (kmeny, městské státy apod.).

2.1.2023 v 17:21 | Karma: 9,34 | Přečteno: 374x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Takhle se mě dotýkal jen gynekolog. Fanynky PSG si stěžují na obtěžování

21. dubna 2024  16:37

Mnoho žen si po úterním fotbalovém utkání mezi PSG a Barcelonou postěžovalo na obtěžování ze strany...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Prezident Petr Pavel se zranil v obličeji při střelbě ve zbrojovce

19. dubna 2024  15:44

Prezident Petr Pavel se při střelbě na střelnici v uherskobrodské České zbrojovce, kam zavítal...

Nejdřív spor o Green Deal. Sliby politiků pak převrátila umělá inteligence

26. dubna 2024  5:42,  aktualizováno  14:05

Tématu Green Dealu a jeho možné revize, se věnovali kandidáti pro volby do Evropského parlamentu v...

USA a Čína musí být partnery, řekl Si. Blinken mu vyčetl podporu Ruska

26. dubna 2024  13:10,  aktualizováno  13:45

Ve vztazích mezi Čínou a Spojenými státy zůstává mnoho problémů. Musí ale být spíše partnery než...

KOMENTÁŘ: Byrokracie s vízy? Přitvrdíme. Jak Česko zařízlo studenty z ciziny

26. dubna 2024

Premium Nenápadná úřední klička zásadně zkomplikovala život zahraničních studentů v Česku. Stát ještě...

Podvodník prodával falešné vstupenky na koncerty i sport, naletělo mu 500 lidí

26. dubna 2024  12:50

Falešné vstupenky na kulturní a sportovní akce nabízel na internetu muž z Uherskohradišťska, který...

Prodej domu 120 m2, Bílina
Prodej domu 120 m2, Bílina

Teplická, Bílina - Teplické Předměstí, okres Teplice
2 890 000 Kč

  • Počet článků 96
  • Celková karma 5,90
  • Průměrná čtenost 1666x
Napsala jsem knihu Arteterapie - Od individuální zkušenosti ke kolektivním souvislostem (Magdalena Westman-Kocábová). Není to učebnice, nýbrž  příběh, o tom, jak jsem se na roli arteterapeutky připravovala a jak ji více než deset let vykonávám. Kniha má 232 stran, 119 odkazů na kvalitní literaturu a 150 obrázků. Odborníky je vysoce ceněná a čtenáři ji považují za čtivou, krásnou, inspirativní a hlavně nadčasovou. Byla bych moc ráda, kdyby se kniha dostala k širší veřejnosti, protože arteterapie je pro každého. A nejen jako psychohygiena a prevence duševních obtíží, ale je důležitá i pro správný seberozvoj. Kupte si knihu a přijďte na nějaký z mých víkendových setkání. Nebudete litovat. Více se dozvíte na www.labea.cz

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené knihy