Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr

Památník Karla Čapka na Strži (Pár poznámek)

1. 10. 2019 9:20:51
Zjišťuji, že nejsem zdaleka sama, koho zajímá jak ten (ne)uvěřitelný humbuk kolem Památníku Karla Čapka nakonec dopadne.

Když jsem se rozhodla ucházet o místo průvodkyně, netušila jsem, že vstupuji na minové pole. Holt opět, jak už to v mém životě bývá, na správném místě, v nesprávný čas.

Poté, co jsem odevzdala svůj životopis a motivační dopis do Památníku, chtěla jsem se s celým projektem seznámit blíže. Přečetla jsem, co se dalo. Opakovaně vyposlechla rozhovory na Českém rozhlasu s bývalou ředitelkou Kristinou Váňovou i majitelem objektu Emilem Palivcem a obvolala pár přátel, aby mi k té kauze něco řekli.

Paní Alici Seidlovou pověřenou řízením Památníku jsem navštívila dříve než jsem si o ní stačila přečíst všechny ty zdrcující; nevybíravé a nemilosrdné kritiky. Pozvala mě k osobnímu pohovoru, na kterém jsme si padly do oka. Nabídku ke spolupráci, kterou jsem od ní po našem rozhovoru dostala, jsem vzhledem k celkové situaci v Památníku byla nucena (nerada) odmítnout.

Nicméně při rozhovoru s ní jsem si uvědomila, jaká je škoda, že se jí místo ředitelky nepodařilo obhájit. Udělala na mne ten nejlepší dojem. Její otevřenost, nepředstíraný zájem o věc a snaha obklopit se kvalitními lidmi, by časem s určitostí své ovoce přinesly. Ze všeho, co ji lidé na sociálních sítích a v tisku vyčítali, je možné brát vážně pouze jedinou věc a to, že pro její jmenování hlasoval rodinný příslušník.

Výběrové komise jsou ale vždycky problematické. Aby vše proběhlo úplně spravedlivě, muselo by se prokázat, že neexistují žádné bližší vazby lidí z komise na účastníky výběrového řízení. A to už nemluvím o tom, jak jsou lidé do takových komisí vybíráni. Pokud se Středočeský kraj snaží napravit co pokazil, měl by do celého toho nového výběrového procesu nechat nahlédnout a ujistit tak zainteresovanou veřejnost, že tentokrát probíhá vše ukázkově.

Před časem jsem volala na kulturní oddělení Středočeského kraje a marně se dožadovala nějakých informací. Vedoucí Odboru kultury a památkové péče paní Pešatovou mi bylo sděleno, že nemůže prozradit, kdo se přihlásil do výběrového řízení. Vzpomněla jsem si na své působení v rámci Správy českých center (1996-2000), kde jsem, kromě mnohého jiného, jako zástupkyně ředitele vypracovávala směrnice na výběrová řízení. Všechno tehdy probíhalo pod vedením ředitele Kollera absolutně otevřeně a transparentně. Fakt je, že mnoha lidem se to moc nelíbilo. Hlavně se to vůbec nelíbilo zřizovateli - Ministerstvu zahraničních věcí. Znemožňovalo mu to používat Česká centra jako “trafiky”. (Památník Karla Čapka samozřejmě není MZV).

Paní Pešatová mě tedy poučila, že časy se změnily a že GDPR znemožňují poskytovat informace, které žádám. Zároveň mě ubezpečila, že nemusím mít strach z nějakých "temných sil", které by se na výsledku výběrového řízení mohly podílet. I když nemám jediný důvod paní Pešatové nevěřit, přecejen si myslím, že občan by měl mít právo vědět, jakým způsobem se obsazují pozice ve veřejné správě a ne čekat na výsledek za zavřenými dveřmi.

Poznámka. Kdyby byl výběr nového ředitele/ředitelky na mně, zaměřila bych se především na rozvojové strategie jednotlivých uchazečů. Vím, že byly povinnou součástí výběrového řízení. Ty vždycky odkryjí vše podstatné pro posouzení kvalifikace a celkové kompetentnosti dotyčné/ho. Podrobila bych je zcela nezávislému binárnímu (01) zhodnocení – každý s každým a měla bych jasného vítěze/vítězku. Kdyby se snad mezi jeho písemným a verbálním projevem, jakož i celkovým vystupováním přecejen objevila nějaká významná diskrepance, posunula bych se k druhému kandidátovi/kandidátce. Další variantou je, že tři nejlepší uchazeči postoupí a o konečném vítězi/vítězce se rozhodne losem.

Čapkovským – vychovat, vychovat, vychovat se prozatím loučím a upřímně těším na světlejší zítřky v Památníku Karla Čapka na Strži.

Autor: Magdalena Westman | úterý 1.10.2019 9:20 | karma článku: 8.60 | přečteno: 332x

Další články blogera

Magdalena Westman

Andrej Babiš 2019

Ke slovům Radko Kubička v silvestrovském Radiofóru, jak Andrej Babiš ten letošní rok vlastně (pěkně) ustál, přidám ještě pár svých slov.

31.12.2019 v 19:06 | Karma článku: 37.62 | Přečteno: 9069 | Diskuse

Magdalena Westman

Není kobliha jako kobliha aneb nové ekonomické paradigma

Kniha oxfordské ekonomky Kate Raworth Doughnut Economics: Seven Ways to Think Like a 21st-Century Economist, je hodnocena některými odborníky jako vůbec nejlepší napsané dílo z oblasti ekonomie za posledních padesát let.

22.11.2019 v 10:06 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 487 | Diskuse

Magdalena Westman

Milion chvilek pro demokracii?

Pro jakou demokracii se to vlastně angažujeme? Liberální demokracie je prodaná! F. Fukuyama ve své eseji Konec historie z roku 1989 poukazuje na skutečnost, že západní liberalismus zvítězil nad všemi svými ideologickými rivaly.

14.11.2019 v 13:37 | Karma článku: 20.20 | Přečteno: 1187 | Diskuse

Magdalena Westman

Můj poločas (5)

Pokračování životního příběhu odsud a odjinud. Zkušenost z Jižní Afriky a manželství s Jihoafričanem proměnily zásadním způsobem můj pohled na život.

6.11.2019 v 20:16 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 617 | Diskuse

Další články z rubriky Občanské aktivity

Veronika Valíková

Jak mě poslanci nenechali promluvit ve školském výboru

Včera jsem se jela podívat do Sněmovní ulice na jednání školského výboru. Poslanci měli projednávat maturitní novelu, která by mohla vrátit sloh a literaturu školám, ale na poslední chvíli se to nějak komplikuje.

20.2.2020 v 10:08 | Karma článku: 29.62 | Přečteno: 1643 | Diskuse

Zdenek Horner

Diskriminaci většiny ještě nikdo nikdy nedoložil

Naopak dokladů o diskriminaci například sexuálních menšin lze doložit velmi široce a transparentně. Rád bych, aby kdokoli z postižené většiny doložil nějakou diskriminaci. Jsem ochoten odložit pochybnosti bude-li doložen postih.

19.2.2020 v 23:21 | Karma článku: 5.77 | Přečteno: 828 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Konkurence,reklama,zisk a Nová doba

Přátelé starých pořádků přísahají na zdravou konkurenci,výbornou reklamu a marketing a trošku se mýlí.Vše je jen o vzájemných podvodech,lžích a okrádání.U lidí jde o likvidaci iniciativy a strach z následků nezařazení se.

19.2.2020 v 18:39 | Karma článku: 9.59 | Přečteno: 292 | Diskuse

Zdenek Horner

Hlasem lidu k novému holokaustu

Dějiny se budou opakovat. Orbán v Maďarsku bude žádat lid, aby mu poradil s řešením romské otázky. Stejně tak bude postupovat ombudsman Křeček, který bude řešit jen diskriminaci, na niž si lidé budou stěžovat.

19.2.2020 v 11:29 | Karma článku: 11.87 | Přečteno: 699 | Diskuse

Bedřich Dvořák

Stále si řežeme větev,na které sedíme.

Prý je nedostatek zaměstnanců v dělnických profesích.Máme hrůzu z imigrantů a děláme vše pro to,aby tu imigranté byli. Našli jsme si strašidlo jménem Islám. Ale strašidlo Ukrajina nám nevadí.

18.2.2020 v 0:03 | Karma článku: 13.76 | Přečteno: 856 | Diskuse
Počet článků 79 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1647

...”SPOLU neznamená startovat ze stejného místa, být jeden jako druhý, jít totožnou cestou, ale orientovat se stejným směrem, vyměňovat si své prožitky a zkušenosti, obohatit se navzájem a připravit půdu pro okamžik setkání, které člověku nalije novou sílu k pokračování. Vidím tě, slyším tě, vnímám tě všemi smysly, možná mi můžeš pomoci nebo já mohu pomoci tobě, budeme-li se vzájemně respektovat, můžeme SPOLU vytvořit něco krásného, dobrého, může nám to přinést pocit radostné blízkosti, krásy, užitečnosti a smyslu našeho přebývání na této zemi“. 

(Výňatek z textu psychoterapeutky Darji Kocábové na téma SPOLU jednak uvede stejnojmennou lednovou výstavu obrazů vytvořených s hendikepovanými klienty čtyř denních stacionářů a zároveň je mým životním krédem.)

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

více

Prodáváte rasistické zákusky, tvrdí zákazníci. Tradiční, brání se výrobce

Čokoládová pusinka, zákusek populární hlavně během německých únorových karnevalů, narazila na odpor kvůli svému...

Všichni jste krásní, říká modelka. Předávání cen moderovala zcela nahá

Modelka Ibi Støvingová (45), která moderuje dánskou verzi americké show Naked Attraction, vyvolala pozdvižení...

Výrobce největšího mobilního propadáku definitivně zavírá krám

Po třech letech od uvedení prvního neúspěšného pokusu prorazit na smartphonový trh značka Essential od spoluzakladatele...

PRVNÍ DOJMY: Co až tvé nahé fotky uvidí mamka? I herečky V síti pláčou

Vít Klusák zažívá věk zralosti. Zatímco v debutu Český sen ubližovala mystifikace neškodným zástupům toužícím po...

Nenáviděla jsem se za svá prsa, říká Fialová. Poprsí si nechala zmenšit

Herečka Kateřina Marie Fialová (22), známá ze seriálu Ordinace v růžové zahradě či show Tvoje tvář má známý hlas, šla...