Sobota 22. února 2020, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 22. února 2020 Petr

Tyranie prezidentské volby (pro nerozhodnuté voliče)

3. 01. 2018 12:39:13
Tématu volby budoucího prezidenta a nejrůznějším otázkám s ní spojených, se věnuji již delší dobu. Tohle je můj třetí a poslední příspěvek.

Můj první blog - Profil budoucího prezidenta podle Magdaleny Westman vycházející z textu oxfordského vědce Jamese Martina – Sedmnáct velkých výzev pro 21. století, se s velkým zájmem nesetkal. (Když jsem na FB vystavila profesora Klause ve skinny džínách, laiky nebraly konce). U reakce jistého Jana Ráže, se ale na moment zastavím.

“Představy o komkoliv, nejenom o prezidentovi, brání realistické volbě. Ženy si velmi často vytvoří nerealistický ideál i pro svého životního partnera, což je v podstatě tvor z říše pohádek B.Němcové, a pak se diví, jak vztah nefunguje. Prezident dle představ pí.Westman, by byl pro nás katastrofou!”

Pan Ráž, podobně jako valná většina českých občanů, není trénován v kritickém myšlení. Svou energii neproduktivně vybíjí ve věcně nepodložených a zkratkovitě podávaných soudech, do kterých zřejmě promítá své dlouhodobé (odkaz k Boženě Němcové) neúspěchy z interakce se ženským světem. V takovém a podobném rozpoložení, tedy bytostném naštvání na všechny a všechno kolem, navíc bez schopnosti základní racionality potřebné pro srovnání dvou možností, by se mohli objevit u volebních uren i další čeští občané a provést tam nějakou osudovou nepředloženost.

Můj druhý blog - Nejzásadnější otázky pro prezidentské kandidáty 2018 vycházející z textu oxfordského vědce Jamese Martina – Sedmnáct velkých výzev pro 21. století, s humorem rozerval na cimpr campr jistý Pavel Dvořák. S odpovědí si dal ovšem takovou práci, že ho mé náměty museli zaujmout. Nelenila jsem a všem prezidentským kandidátům je zaslala. Odpověď? Ticho po pěšině. Neměli čas, protože pilovali odpovědi na těch pár do nekonečna se opakujících otázek. Společensky přijatelné/jednoznačné odpovědi by se naučil snad úplně každý. Jejich výpovědní hodnota však zůstavá malá, stejně jako nízké procento již rozhodnutých voličů.

Na první pohled by se mohlo zdát, že Le Bonovy prostředky – tvrzení – opakování – nákaza, nebudou v dnešním vysoce fragmentovaném světě účinné. Nicméně se zájmem budu sledovat, zda přecejen tu popisovanou tajemnnou sílu nakonec nezískají a nepřivedou k cíli kandídáta, kterých jich využívá neipromyšleněji.

Lituji, že nás média nezavedla k osobním knihovnám prezidentských kandidátů, ty by poskytly potřebné informace o tom, jací ti lidé opravdu jsou, co je zajímá. Psaným programům velkou váhu nepřikládám. V neklidném a nepředvídatelném prostředí, kdy nevíme, co se přihodí zítra, potřebujeme morálně silného člověka, který bude naopak schopný ve světle nových informací neustále přehodnocovat svůj původní plán. Potřebujeme člověka dostatečně odolného a odvážného konat v zájmu této země ovšem s ohledem na nezvratitelnou skutečnost, že jsme integrální součátí celosvětového společenství, a to se všemi jeho výzvami a problémy!

Jsem hluboce znepokojena zjištěním, jak málo lidí slyší na zcela zásadní témata a tvdošíjně trvají na tom, že nejvyšší hora na světě je ta, kterou máme v té naší malé české kotlině. Jaká krátkozrakost! Přikládám to i tomu, že nemáme ženskou prezidentskou kandidátku. Ženy mají myšlení na úplně jiné kvalitativní úrovni. Pevně věřím, že se to alespoň projeví v jejich volbě!

Podívejme se nyní stručně na jednotlivé volitelné kandidáty. Miloše Zemana nepočítám. Prezidentské kampaně se neúčastnil a podle mého názoru byl měl být oficiálně “diskvalifikován”. Jsem přesvědčená, že soudní lidé ho volit nebudou. Ovšem kolik je těch druhých?

Předpoklady Michala Horáčka jakoby byly z jistého pohledu největší. Většinu života strávil jako selfmademan/dobrodruh, záměrně se vystavující všemožným “hráčským” rizikům; neurčitosti, nepředvídatelnosti a tzv. uspěl. Stal se čtvrtinovým miliardářem a tím si získal u některých lidí prestiž. Svou kampaň ovšem postavil na oslavě obyčejného člověka, přesně toho, který byl kdysi “kořistí” jeho podnikatelských aktivit. Morálně a osobnostně pro roli prezidenta M.H. zatím nedozrál. A navíc se ocitl ve velmi nepříznivých souvislostech, kdy v pozici předsedy vlády je další miliardář mimořádně sporné pověsti. Takoví lidé v těchto našich končinách vždycky budou muset dokazovat, že nepijou víno, když kážou vodu. I kdyby mu člověk přál, aby si to prezidentví vyzkoušel, v prvním kole mu svůj hlas nedám.

Jiří Drahoš je i bez makeupu připravený k okamžitému zarámování. Za všech okolností slušný člověk. Prezidentskému úřadu bude dodávat (až trochu archaickou) důležitost i vážnost. Otázkou je, zda nebude přes míru manipulován těmi svými finančními podporovateli a rádci. Vzhledem k tomu, že z vědy se stalo novodobé náboženství, nebude mít zřejmě J.D. o voliče nouzi. Samozřejmě, že v druhém kole, v případě, že se neocitně v přímé soutěži s Pavlem Fischerem, mu svůj hlas dám.

Mirek Topolánek je bohužel zapletený do velmi nepřehledných kmotrovských praktik svého minulého politického angažmá. Informace že přijal Krista, jak se píše naznačuje, že si byl vědom nějakých svých vážných pochybení. To, že kandiduje na prezidenta a jeho nejbližší “komplic” sedí v kriminále, je pro jeho zvolení v prvním kole nepřijatelnou skutečností i přesto, že by mu člověk rád po křesťansku odpustil a ocenil, jak za ta léta vyrostl.

Pavel Fischer požívá úplně jinou prestiž než Michal Horáček. Zdá se být racionální a praktickou volbou pro obě kola. I při svém obdivuhodném klidu a vyrovnanosti se jeví jako muž činu, který jen co nasedne do rozjetého vlaku, přehodí výhybky a uhání... směr Francie. A to by se nám mohlo hodit. Emmanuel Macron, Fischerův “spolužák” z prestižní francouzké školy pro nejvyšší státní úředníky, má jistě velké ambice. Odhaduji, že jak bude postupně klesat vliv Angely Merkelové, bude posilovat Macronův. No a lepšího kandidáta než je Pavel Fischer pro vyjednávání (nejen) o evropských otázkách s E.M., je těžké si představit. Další výhodou je, že kauza s Andrejem Babišem se může táhnout celé volební období a můžeme tedy mít dost nestabilní vládu. O to více budeme potřebovat na Hradě pořádného diplomata. Je sice pár věcí, na které bych se Pavla Fischera ráda zeptala. Věřím ale, že až bude jejich řešení na pořadu dne, provede to s otevřenou otevřenou hlavou.

Dalším kandidátům se nebudu jednotlivě věnovat, jelikož šance na jejich zvolení považuji za minimální. Na závěr mi zbývá jen konstatovat, že celá kampaň mě ze strany prezidentských kandidátů velmi nadchla a vlastně všechny její účastníky jsem vnímala jako kompetentní, slušné a sympatické lidi. Touhle prezidetnskou volbou se ukážeme v právém světle nejen sobě samým, ale také bližšímu či vzdálenějšímu světu kolem nás. Tak si držme palce!!

Autor: Magdalena Westman | středa 3.1.2018 12:39 | karma článku: 14.47 | přečteno: 674x

Další články blogera

Magdalena Westman

Andrej Babiš 2019

Ke slovům Radko Kubička v silvestrovském Radiofóru, jak Andrej Babiš ten letošní rok vlastně (pěkně) ustál, přidám ještě pár svých slov.

31.12.2019 v 19:06 | Karma článku: 37.62 | Přečteno: 9069 | Diskuse

Magdalena Westman

Není kobliha jako kobliha aneb nové ekonomické paradigma

Kniha oxfordské ekonomky Kate Raworth Doughnut Economics: Seven Ways to Think Like a 21st-Century Economist, je hodnocena některými odborníky jako vůbec nejlepší napsané dílo z oblasti ekonomie za posledních padesát let.

22.11.2019 v 10:06 | Karma článku: 10.35 | Přečteno: 487 | Diskuse

Magdalena Westman

Milion chvilek pro demokracii?

Pro jakou demokracii se to vlastně angažujeme? Liberální demokracie je prodaná! F. Fukuyama ve své eseji Konec historie z roku 1989 poukazuje na skutečnost, že západní liberalismus zvítězil nad všemi svými ideologickými rivaly.

14.11.2019 v 13:37 | Karma článku: 20.20 | Přečteno: 1187 | Diskuse

Magdalena Westman

Můj poločas (5)

Pokračování životního příběhu odsud a odjinud. Zkušenost z Jižní Afriky a manželství s Jihoafričanem proměnily zásadním způsobem můj pohled na život.

6.11.2019 v 20:16 | Karma článku: 12.70 | Přečteno: 617 | Diskuse

Další články z rubriky Politika

Jan Provazník

Naprostý justiční kolaps

Premiér Andrej Babiš (ANO) se podle rozhodnutí středočeského krajského soudu nemusí omlouvat Transparency International (TI) za své výroky o tom, že je organizace zkorumpovaná.

22.2.2020 v 18:10 | Karma článku: 24.78 | Přečteno: 925 | Diskuse

Jan Dvořák

Návštěva u staré dámy (pohled za kopečky)

Každou babičku potěší, když ji navštíví dospělý vnuk a uslyší živé slovo. Je to příjemná změna od všednodenního života s mainstreamovými médii, která vedou ke ztrátě vlastního úsudku - tím spíš v hyperkorektní společnosti.

22.2.2020 v 10:54 | Karma článku: 20.25 | Přečteno: 451 | Diskuse

Zdeněk Koudelka

Ústavní právo na obranu

Senát 12. 6. 2019 obdržel petici více než 100 000 občanů, kteří podpořili ústavní změnu a posílení práva člověka na obranu i se zbraní.

22.2.2020 v 10:26 | Karma článku: 20.56 | Přečteno: 362 | Diskuse

Jiří Čumpelík

Terorismus pravicových extremistů není vhodnou odpovědí na migraci Muslimů do Evropy

Odpovědnost, ale leží na politicích Evropské unie, kteří ani během 5 let nebyli schopni zastavit pokračující Muslimskou migraci, což logicky vyvolává ve státech EU obavy občanů i negativní tendence.

22.2.2020 v 9:12 | Karma článku: 28.17 | Přečteno: 533 |

Filip Vracovský

V kočáru s Andrejem Babišem

aneb o čem se mi snívá, když ještě můžu spát. Ale přiznávám, je to jen pohled drobného živnostníčka, třeba se pletu..

22.2.2020 v 6:40 | Karma článku: 29.17 | Přečteno: 797 | Diskuse
Počet článků 79 Celková karma 0.00 Průměrná čtenost 1647

...”SPOLU neznamená startovat ze stejného místa, být jeden jako druhý, jít totožnou cestou, ale orientovat se stejným směrem, vyměňovat si své prožitky a zkušenosti, obohatit se navzájem a připravit půdu pro okamžik setkání, které člověku nalije novou sílu k pokračování. Vidím tě, slyším tě, vnímám tě všemi smysly, možná mi můžeš pomoci nebo já mohu pomoci tobě, budeme-li se vzájemně respektovat, můžeme SPOLU vytvořit něco krásného, dobrého, může nám to přinést pocit radostné blízkosti, krásy, užitečnosti a smyslu našeho přebývání na této zemi“. 

(Výňatek z textu psychoterapeutky Darji Kocábové na téma SPOLU jednak uvede stejnojmennou lednovou výstavu obrazů vytvořených s hendikepovanými klienty čtyř denních stacionářů a zároveň je mým životním krédem.)

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Oblíbené články

Oblíbené knihy

více

Najdete na iDNES.cz